Just a little girlhave a big dreams

Svět

Publikováno 19.05.2017 v 10:34 v kategorii My life 2014/16, přečteno: 139x

Rozklikni si článek.
Ahoj, takže dneska po dlouhé době jsem se rozhodla napsat nějaký smysluplný článek. Bude to trochu vážnější téma. Zkoušeli jste se někdy rozhlédnout okolo sebe. Kde žijeme? V čem žijeme? Žijeme v době, která je zkažená a zároveň tak strašně nádherná. Naši rodiče, prarodiče by nám řekli, jak byla jejich doba lepší. Bez počítačů, telefonů, internetu. A já s nimi souhlasím. Když jsem byla malá, ještě jsem zažila, že jsem byla celé dny venku. Rodiče mi v první třídě vynadali, protože jsem dělala úkoly až večer, když jsem přišla z venku. Měla jsem odřená kolena. Občas to bylo hloupé a velice nebezpečné. Třeba když jsme po sobě házeli kamínky a museli jim uhýbat za běhu. I tak mi přijde, že v dnešní době malé děti tohle nezažijí. Pozor aby náhodou nespadl, aby se mu něco nestalo. Potom se stane, že když jde šestnáctiletý kluk po chodbě, malí prvňáčci na něj začnou sprostě pokřikovat. Sama nejsem člověk, co by nikdy neřekl jedinou nadávku. Dokonce se snažím krotit, protože si nemyslím, že dívka co nadává jako dlaždič by byla cool, nebo snad zajímavá. Bohužel, v 21. století se to považuje za trend. Když bude dítě v první třídě drzé na rodiče, na učitele a bude mluvit sprostě, bude přeci cool. Potom slýchám v autobuse, jak na nás staří lidé nadávají. Přitom za to nemůžeme my, ale to jak nás rodiče vychovávají. A když je to stylem "Tady si sedni a buď sticha" a vrazí mu do ruky telefon, pak se nikdo nesmí divit, že děti neznají základy slušného chování. Je to na jednu stranu smutné. Na druhou stranu vždycky se dá něco udělat. Proto až budete někdy u babičky, u dědy, ptejte se jich jaký byl jejich život. Pomáhejte jim a až vám budou říkat "Odlož ten telefon" Zkuste je jednou poslechnout a radši se rozhlédnout okolo sebe. Žijeme teď a tady a ne v té malé krabičce, kterou jistě každý z nás má. Nechci říkat, že technika je špatná. Není. Vždyť i já právě teď sedím u počítače a píšu na něm. Ulehčuje nám přístup ke světu. Jen se podívejte. Vždyť díky ní mohu publikovat svou tvorbu mezi lidi, mohu se s nimi podělit o své myšlenky. Tento svět je jednoduší. 
Opustím teď téma dnešní mládeže a přesunu se k něčemu, co prostě nejsem schopna pochopit. Tahle doba nám všem umožňuje vzdělání na velice vysoké úrovni. Uznávám, že mě osobně sport naprosto nejde a jsem v tom prostě nemožná. Na základní škole jsem se ale setkala s něčím, co mě velmi mrzelo. Děti dovedou být tak moc zlé. Stačilo, abych neuměla kotoul, nebo nepřeskočila laťku při skoku do výšky a hned jsem se stala terčem posměchu. Tehdy mi ještě nedocházela ta nespravedlnost, místo toho jsem prostě simulovala, abych na tělocvik nemusela. Zvedněte ruku, pokud jste se někdy setkali s tím, nebo jste se sami smáli, když váš spolužák něco v tělocviku neuměl. A teď se přihlašte vy, kteří jste se smáli i někomu, kdo při výtvarné výchově nenakreslil ani kruh, nebo nebyl schopen na hudební výchově zazpívat jediný tón. Pokud se někdo opravdu přihlásil je jisto jistě v menšině. Proč podceňovat hudebku, nebo výtvarku. Tělocvik je jim nadřazen, i když jsou to všechno VÝCHOVY. Zvyšujeme hodiny tělocviku, aby se děti více hýbaly, ale nikdo ve škole nepřidá hodiny hudebky navíc, když zjistí že dítě ani neví kdo to byl Bedřich Smetana, nebo Antonio Vivaldi. Nikdy si nic nepřečetlo o Alfonsi Muchovi. Důležité je, že dítě umí udělat provaz. Je několik nadací na sport, tělesnou výchovu ve školách. Vyjmenujte mi ale jednu nadaci, co by se zabývala výukou hudební výchovy. Když jdu do divadla, jsem tam nejmladší. Proč? Protože do divadla už naše generace nechodí. A když už jdeme se školou a vidím jak někdo přijde v džínách, mikině a teniskách skoro se mi chce brečet. Až do vás bude váš učitel hustit dějiny hudby, bude vám pouštět hudbu 60., 70. nebo možná i 50. let, zkuste se přestat bavit se sousedem a poslouchat ho. Kopat do míče zvládne každý, ale říct o čem je Smetanova opera Tajemství umí v dnešní době jen pár lidí. 
Na závěr. Svět, ve kterém hasič nasazující svůj život má menší plat, než fotbalista běhající po hřišti a hloupě honící míč, je zkažený. Zamyslete se nad tím někdy. 

Vaše Jane

Komentáře

Celkem 8 komentářů

 • panda 19.05.2017 v 17:42 Takže, pokud vímy existuje hned několik nadací na hudební výchovu. Operami od Smetany se opravdu neuživíš. A pokud vím, fotkbal je velmi náročný a rizikový sport, teorie hudby a výtvarné výchovy je ti naprosto k ničemu. Peace✌


 • Jane 20.05.2017 v 12:12 Panda: Šlo my převážně o myšlenku, že děti, které mohou být v budoucnu v symfonickém orchestru musí trpět hodiny tělocviku. Když mají špatné známky z tělocviku, je to hrozné. Když ale někdo dostane 4 z výtvarky tak to nikomu nevadí. A mimochodem, myslím že operní pěvkyně by se operou od Smetany uživila ;)


 • Jane 20.05.2017 v 12:13 Ale o tohle mi šlo, vyvolat reakce. Zajímá mě pohled ostatních na toto téma takže neodsuzuji žádný názor :)


 • Tiskar94 20.05.2017 v 16:46 Na ten tělocvik je brán ohled, aby byl pohyb, protože je důležitý pro život. Znalost Smetany ti zdraví neovlivní.


 • Jane 21.05.2017 v 12:46 Aha, takže když nebudu umět provaz tak budu nemocná :)
  Ne, chápu jak to myslíš. Stejně mi to přijde nefér.


 • myší královna 12.07.2017 v 18:23 Pando, jako že umění k ničemu není a fotbal je k něčemu?
  Já se teda radši kouknu na film, než na lidi kopající do balonu.


 • Jane 17.07.2017 v 14:48 Myší královna : Nápodobně :-)


 • ♥ Lenča ♥ 14.08.2017 v 23:25 Já se celý druhý stupeň v hudebce neučila nic jiného, než jen duchovno (nebo o co se vlastně ten učitel zajímal), mo (prostě být potichu) a další věci, které mi budou k ničemu. Také jsme se bavily o Vánocích a Velikonocích, ale bylo to stále to samé, i když říkal, že nám poví něco jiného, protože jsme už deváťáci. Děcka jeho hodinám začínali říkat náboženství. A i když jsme po něm chtěli změnu a začít se učit o nějakých umělcích, tak na to přikývl, ale učili jsme se to jen pokud jsme minulou hodinu zlobili a nedělali to, co on chtěl. Takže jakoby "za trest".

  Ve výtvarce jsme jenom kreslili, teorii jsme se také neučili. V informatice (vím, že o tom v článku řeč není, ale co) jsme se učili jen něco málo v páté třídě a kluci ještě v šesté. Holky v šesté měli učitele, co měl vždycky "něco na práci" a tak hrály každou hodinu hry. V sedmičce a osmičce jsme si mohli vybrat, buď Sportovní hry nebo informatiku. V informatice se, jak jinak, hrálo, protože měl učitel "práci". No a v devítce kluci místo nějaké práce v Pracovních činnostech ZASE hráli hry na počítači.

  No a tělocvik... jedna učitelka, kterou jsme měly my holky v devítce (na nižší ročníky učila kluky) nám všem dala jedničky z těláku za snahu, jen jedné dvojce dala dvojku, protože často chyběla. Od páté do šesté třídy jsme měli jinou učitelku a ten, kdo se nesnažil, neměl mít skvělé vysvědčení či nereprezentoval školu či sportovní klub, měl dvojku z těláku...

  Jo, je to sloh, ale prostě jsem chtěla popsat jak jsme to měli my. Kdybych mohla, hromadu věcí bych změnila.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?