Just a little girlhave a big dreams

RPG - Co to vlastně je?

Publikováno 24.01.2017 v 17:08 v kategorii Všehochuť článků, přečteno: 184x

Rozklikněte si článek.
  Pokud jste už nějakou chvíli na tomhle blogu, asi jste si všimli, že se tu občas objeví článek ve kterém dávám odkaz na svou novou rpg. A nebo že jsem o rpg už v nějakém článku mluvila. Ale...co je to vlastně RPG? Celý název je RPG text. Zkratka RPG znamená Role playing games. A to text je tak vlastně velice důležité. Takže, co to tedy je. RPG textové hry jak se jim říká v češtině jsem ve zkratce hry, ve kterých píšete co dělá vaše vymyšlená postava. Tohle je ale dost obecné a tak se pokusím vám to v tomto článku osvětlit. 

RPG je tedy nějaký druh hry. Většinou, když řeknu že v této hře píšete co vaše postava dělá první reakce lidí je ,,Takže ty píšeš příběh?". RPG ale není přímo psaní příběhu. Je styl her, ve kterých si vymyslíte vlastní postavu, její povahu, historii a poté můžete společně s ostatními hráči hrát. Jak se hraje? Pomocí postů. A co jsou to posty? No...asi bych měla začít vysvětlovat, jelikož takovýchto výrazů (Převážně z angličtiny) je v RPG mraky.

Post - Post je příspěvek který napíšete za vaší postavu. Pokud s někým hrajete musíte mu dát šanci reagovat. No...asi to moc nechápete.Fine, ukážu vám to názorně.
Mia - 
Tma. Všude okolo mě byla tma. Naprostá tma, která mě přinutila zavřít oči. Na hlavě jsem měla pytel, který nepropouštěl ani trošinku světla. Ruce jsem měla svázané nějakým provazem a v puse hadr, abych nekřičela. Co semnou bude? Pár dní jsem byla v nějakém sklepě spolu s dalšími dívkami, ale pak mě odvedli. Naložili do dodávky a teď jedeme bůh ví kam. Zabijou mě? Znásilní a zabijou? Nebo mě někam prodají? Zastavili jsme a prudké dupnutí na brzdu mě přinutilo sebou cuknout a bouchnout se o stěnu dodávky. Otevřeli dveře od dodávky a vytáhly mě za předloktí ven. Vešli jsme do budovy, protože křupání pod mou podrážkou ustalo. Hodili mě do nějaké místnosti a já s vyjeknutím dopadla na zem. Dopadla jsem dost nešikovně na zápěstí a byla jsem si jistá, že je naražené. Ten kdosi mi sundal pytel a vyndal hadr z pusy. Rozvázal mi ruce a u hlavy mi přidržel hlaveň pistole. „Převleč se a namaluj. Jestli se nebudeš líbit půjdeš zpátky a to nechceš" Zasmál se slizce černovlasý muž předemnou. Pak odešel a zamkl dveře. V tašce na zemi jsem objevila až moc těsné šaty sotva pod zadek rudé barvy s lodičky stejné barvy. Oblékla jsem si je a slabě se namalovala. Byla jsem uplakaná a už teď jsem potlačovala další slzy, abych si nerozmazala řasenku. Rty jsem si přejela červenou rtěnkou a pak čekala. Slyšela jsem hlasy. „Je jedno jak se jmenuje ne, klidně to může bejt Rebeca, nebo Marika když bude chtít" A pak smích. Ucouvla jsem odedveří. Ty se otevřeli. Muž mě prudce chytl za zápěstí a táhl bůh ví kam a já jen klopýtala za ním. Mačkal mi to zápěstí na které jsem spadla a já se musela kousat do rtu, abych nevykřikla bolestí. Došli jsme ke dveřím, asi nějaké kanceláře. Na dveřích byl zlatý nápis jména, které jsem nedokázala přečíst, jak jsem byla rozrušená. „Mám pro tebe dárek k tvým narozeninám." Ozval se hluboký hlas a já nasucho polkla. „A co je to?" Ozval se poněkud vyšší hlas než předešlý a ten komu patřil byl mladší. A byl to muž.
Dominico - 
Když má normální kluk dvacáté narozeniny, obsadí s kámoši klub, vypije hodně alkoholu a užívá si celý večer. Jenže to mě jako syna Dona italské mafie nečekalo. Čekalo mě více papírů, než jsem měl do teď a více problémům. A mým aktuálním problémem bylo, že mi otec pořád navrhoval nové a nové dárky. I tak jsem měl ale stále mnoho výhod oproti ostatním mafiánským synům. Nejenže jsem byl na vysoké pozici (tedy, proti nim), ale například můj otec se ke mně choval jako k synovi a nejen jako k osobě, která po něm převezme mafii. Párkrát, když se rozlobil mě zmlátil, ale teď už to nedělá. Když se mu nepletu do věcí a dělám, co si přeje, je hodný. Seděl jsem na koženém černém křesle, umístěném vedle pracovního stolu v mém pokoji. Všechno jsem měl sladěno do černé a bílé, jen občas zde zasvítíla modrá. Na zaklepání na dveře jsem reagoval důrazným 'dále'. Znovu otec, a tvářil se na můj vkus moc nadšeně. ,,Mám pro tebe dárek k tvým narozeninám." Pohledem jsem sklouznul na zlaté hodinky, co jsem dostal včera. Už asi padesátý předčasný dárek. Zajímalo mě, co otec vymyslel teď. Zatleskal rukama a dovnitř vešlo několik našich strážců, kteří sebou táhli dohromady šest dívek. Nadzvednul jsem obočí s vstal z křesla. Z chladným výrazem jsem je sledoval. ,,Takže, tyhle se nám pletly do obchodu. Jedné z ní můžeš udělit milost a stane se tvou otrokyní, zbytek půjde jinam." Na smrt. Stráže či zaměstnanci si s nimi pohrají a zabijí je. Kdyby se je nechali, nechá otec zabít je. Udělal jsme několik odměřených kroků k první holce. Kdyby ji stráže nedržely, pravděpodobně by se na mě vrhla. Víc ji oblečení odhalovalo než zakrývalo. Mrkala na mě a něco žblekotala. Pokračoval jsem. Všechny ty holky vypadaly velmi sebevědomě. Mrchy, které si myslí, že se můžou plést do našich obchodů. Zastavil jsem se u poslední, která mě vyděšeně sledovala. Naklonil jsem se k ní a pevně jí chytil za bradu. Prohlédl jsem si její tvář a otočil se na otce. ,,Děkuju za tvůj dárek. Nechám si tu poslední." Radši jsem ještě ukázal a vrátil se zpět do svého křesla. Prohlížel jsem si jí od hlavy k patě. Musím uznat, tamty sice měly všechno vidět, ale na téhle jsem mohl vidět, že má nádhernou postavu i tvář bez makeupu. Otec odešel s zbytkem pryč. Tedy, až na dva muže, co je držely. Pokývnul jsem na ně, načež ji se svázanýma rukama postrčili blíž k mému stolu. Natáhnul jsem se pro sklenici s červeným vínem a napil se. ,,Jak se jmenuješ?" Pověděl jsem, ale moc mě to vlastně nezajímalo. Nějak se zařadí do služebnictva a už ji ani neuvidím.

Právě jsem tu použila dva posty. To co je tučně zvýrazněné jsou posty z jedné mé hry z mafiánského prostředí. Post je tedy příspěvek a měl by vypadat nějak takhle. Nelekejte se však, že takhle dlouhý text nikdy nemůžete zvládnout napsat. Já jsem začínala s nějakými takovými posty.
Katarine - 
Seděla jsem u stolu a pročísla jsem si rukou vlasy. Tak co asi budu dělat?

Ano i tohle je post. Sama stále hraji i hry, kde se píšou jen krátké posty. Má to rychlý spád a dá se odpovídat klidně třeba z autobusu. Na ty delší já osobně potřebuji větší klid. 

NPC postavy - NPC, nebo-li No playing characters. Jsou to postavy, které ovlivňují děj hry, ale nelze s nimi hrát. Může to být třeba vypravěč a nebo smrt. V některých RPG jsem se setkala s tím, že když jste se rozhodli zabít svou postavu za váš poslední post napsal admin za smrt krátký post ve kterém psal, že postava je prostě mrtvá. Vypravěč může být využit třeba při požáru města. Když vypukne požár Vypravěč napíše první post ve kterém zmiňuje že začala hořet třeba místní nemocnice a požár se rychle šíří. Vy hrajete stejně jako všichni ostatní, ale musíte nějak reagovat na tuto situaci. Vypravěč v tuto chvíli může klidně napsat, že před vaší postavu spadl spálený trám. Zase se ale nemusíte bát, že by vám pomocí vypravěče admin jen tak vraždil postavy. To je zakázané a vaší postavu mohou zabít jen pokud s tím souhlasíte vy sami.

NRP chat - NRP chat je No role playing chat. Je to chat, ve kterém se můžete s ostatními hráči domlouvat na hry nebo si jen povídat. A ano, hru si musíte domluvit. Jsou tedy i RPG kde se můžete jen tak přidat k někomu do hry, lepší je se ale zeptat zda se můžete připojit aby jste případně nenarušili plány. 

Marry / Garry Sue - Marry (dívka) / Garry (kluk) Sue je označení pro takzvané dokonalé postavy. Tyto postavy vám při registraci prostě nepřijmou. Je to moc dokonalá postava. Představme si, že se hlásíte do RPG s tématem ztroskotání na ostrově a vaše postava bude umět šplhat, rozdělat oheň, plavat, Lovit, střílet z luku. De facto bude umět všechno a nebude mít žádnou špatnou vlastnost. Ne. To je špatně. Nikdo neumí úplně všechno a ani RPG postavy nejsou výjimkou. Snažte se proto každé své postavě dát do vínku i nějakou tu špatnou vlastnost. Třeba upovídanost, sobeckost a nebo zlomyslnost. I drzost se dá někdy považovat za špatnou vlastnost. 

Křišťálová stěna - U většiny RPG se hraje třeba v Návštěvních knihách od aplikace blueboard (odkaz), které jsou přístupné všem hráčům. Můžete si tedy přečíst hru svých spoluhráčů, aniž by jste v ní sami hráli. To ale neznamená, že pak to co se z jejich hry dozvíte ví i vaše postava. Křišťálová stěna je vlastně rozdíl mezi hráčem a postavou. Když např. budete číst hru mezi dvěma postavami, z nichž je jedna přítel vaší postavy a bude flirtovat s jinou postavou, vaše postava to neví, i když vy to víte.
Např. 
Harry - 
Vypadala opravdu sexy. Kousl jsem se do rtu a prohlédl si jí. Zeptala se mě, jestli tu jsem sám. "Jo, jsem" Usmál jsem se a odhalil tak své ďolíčky ve tvářích. Laura tu přeci není a nemusí se to dozvědět.

Ano, vy jste to četli. Ale vaše postava o ničem netuší. Můžete ale v postu použít třeba to, že se choval divně a na límečku košile měl otisk rtěnky. 


FC - FC je zkratka slova faceclaim. Každá postava má nějaký vzhled. Pokud si třeba vyberete, že vaše postava bude vypadat jako Johny Deep, faceclaim je jméno Johny Deep. Každá RPG má nějaký seznam zabraných FC, protože tu přeci nechceme dvojčata a klony že.


Pravidla
Ano, i RPG má pravidla. Většina z nich je ale pro slušné a normální lidi samozřejmností. 
1. Ctění slova Admina. 
Je dobré pokud se s adminem nehádáte například o to, že pravidla má špatně vypracované atd.. Když vás taky Admin upozorní, že ve svých postech používáte až moc vulgarismů pokuste se to vylepšit.

2. Ovlivňování ostatních postav
Tohle je jedno z nejdůležitějších pravidel. Představte si, že máte postavu jménem Caroline, která hraje s Mikem. Nemůžete napsat, že ke Caroline přišel Mike a obejmul jí. Ne, hrát můžete pouze za svou postavu. To samé třeba při nějaké rvačce. Nemůžete napsat, že vaše postava postavu spoluhráče odrovnala jednou ranou a zlomila mu nos. Můžete ale napsat, že se po ní ohnala s rukou v pěst a vrazila mu do obličeje. On může napsat že se vyhl, ale také nemusí. Nemyslete si, že jsou všichni hráči rpg sobci a jejich postava by se stále vyhýbala a nikdo by jí nemohl trefit. To by začínala být Marry/ Garry Sue a admin má pak právo postavu smazat. 

3. Vulgární mluva a 18+ scény
Jistě, je to hra a vaše postava může z úst občas vypustit sprosté slovo. Čeho je ale moc toho je příliš. To samé u 18+ scén. I tyto scény se v RPG mohou vyskytovat. Přeci jen pokud si dvě postavy padnou do oka a začnou spolu chodit přijde i na popisování takových to scén. Nikdy se ale nebojte napsat hráči, se kterým hrajete že tyto scény neradi popisujete a mohli by jste je tedy přejít nějak takto:
Svlékl mi triko a to letělo někam bůh ví kam. Pak se to stalo všechno hrozně rychle. Když bylo po všem, jen tak jsem u něj ležela a pomalu se mi zavíraly oči. Usnula jsem. 
I tady však platí, čeho je moc, toho je příliš. 

4. Dohrávání
Většina her mají určené, že každý post by měl mít alespoň 5 řádků, nebo 20 slov. Když s někým tedy hrajete a rozepisujete se třeba i na 100 slov na post nějakou chvilku to zabere. Od toho je tu dohrání. Bývá od 3 do 5 dnů. Znamená to, že když začnete hrát v pondělí večer, ale musíte si jít lehnout (Nebudete přeci hrát celou noc), můžete další den pokračovat. I tady platí, že každá RPG to má jinak. U všech ale platí, že dohrání je doba, kdy se čas nemění. Bylo by přece trochu na nic, kdyby vaše postavy hráli v noci v baru a když by jste pokračovali druhý den byl by druhý den odpoledne. 

5. Gramatika
Tohle asi nemusím vysvětlovat. Ano, každý se někdy splete, ale pokud se ve vašem postu objeví věci jako "Bila jsem v knyhkupěctvý" Tak by jste měli uvažovat nad jiným způsobem zábavy a RPG textové hry pro vás asi nejsou to pravé ořechové.


Registrace
Zaujala jsem vás a chtěli by jste začít hrát nějakou RPG textovku? Tady bych vám co teprv začínáte a nejste zatím tak dobří v psaní doporučila, neregistrovat se hned do velké RPG. Pokud ale psát umíte a máte s tím zkušenosti, v každé větší RPG budete muset napsat registraci. Já vám teď představím co taková registrace obvykle obsahuje.

1. Jméno postavy
Jméno postavy si volíte sami. Měli by jste ale myslet na to, že když se registrujete do RPG odehrávající se v Americe, jméno Mařenka Nováková asi nebude úplně vhodné.

2. Věk
Lépe se vám asi bude hrát za postavy od 15 do 60 let. Já sama mám ale už i zkušenost, že jsem hrála za 5-ti letou dívku a konec konců, pokud vás už nebude bavit že jí je 5 můžete napsat Adminovi, že jí chcete nechta vyrůst na takových 15. Nezapoměňte ale přihodit novou fotku postavy. FC může být jiné, ale měla by odpovídat alespoň barva pleti, očí a vlasů.

3. Povaha
Tady se můžete tedy pořádně rozepsat. Obvykle je dané, že by měla mít povaha postavy nejméně 120 slov. Do povahy nepíšete jen to jaké má vlastnosti, ale i to z čeho má strach, co má ráda atd. Poradila bych vám to, co jsem dělala já když jsem před nějakými třemi lety začínala - přečtěte si registraci ostatních. Podívejte se jak vypadá schválená postava, aby jste měli nějakou představu co asi by tam mohlo být. Zase ale postavy nekopírujte a zkuste používat hlavu na něco jiného než na čepici.

4. Historie
Historie postavy je to, co postava prožila než jste s ní začali hrát. Jaké měla dětství, jaká byla když dospívala a co se jí stalo. Nemusíte popisovat dopodrobna každý detail, ale ty důležité vzpomínky, které mohli mít vliv na její povahu a nebo ty, které můžete využít v postu např. když je bude postava někomu vyprávět. Zároveň si můžete historii domýšlet i během hry. Pokud vás třeba napadne, že by si postava mohla vzpomenout na prázdniny u babičky když byla malá, ale v historii to nemáte myslím, že to klidně v postu využít můžete.

5. Faceclaim

Takto vyplněnou registraci pak odesíláte povětšinou na mail, kam vám během nejdéle dvou dnů admin odpoví, zda vaši postavu přijímají nebo ne. Já mám zkušenosti, že pokud mi postavu nevezmou na podruhé nevezmou mi jí vůbec a nebo je ta postava tak upravená, že se mi už nelíbí. Admini jsou většinou ale online a do hodiny by vám mohla přijít odpověď na vaši registraci.
Při registraci se nebojte navštívit NRP chat a zeptat se hráčů, jestli tam je admin a ptát se pokud by vám něco nebylo jasné. Nebojte, hráči jsou lidi jako vy a hlavu vám neukousnou. Zároveň tím, že se do chatu podíváte zjistíte, jestli je rpg ještě aktvní, protože na internetu najdete spoustu RPG, ale některé jsou už zaniklé a nefungují.


Hra
Jak se hraje? Já se setkala se dvěma styly hraní. Některé RPG mají daný jeden styl, některé to nechávají na vás. Nejčastější styly hraní jsou tyto:
1. Ten co používám já. Hrajte v první, nebo třetí osobě. To co postava říká píšete do úvozovek a můžete to zvýraznit buďto tučně, nebo barevně. To co si myslí píšete normálně a to co dělá taky.
2. Píšete ve třetí osobě. To co postava dělá se píše mezi hvězdičky ** (Píší se podržením pravého altu a pomlčky), to co říká se píše bez ničeho a co si myslí buď kurzírou, nebo mezi lomítka //. 

Když jsem prve psala, že bych začátečníkům nedoporučila hned velké RPG, asi se ptáte "Tak jaké?". Na FB naleznete několik skupin s názvy jako RPG - Textové hry, Hrajeme RPG textové hry. Tam jsou inzeráty ostatních hráčů a vy sami si můžete buď to napsat svůj inzerát s nápadem na hru a nebo na nějaký který vás zaujme odpovědět. Tyto hry jen ve dvou se hrají na fb chatu nejčastěji a právě tam se vyskytují ty hry o 10 slovech. Ty krátké, jak jsem nahoře ukazovala.


Zaujaly vás RPG textové hry? Chtěli by jste nějakou zkusit? Nebojte se, že by jste byli třeba moc staří. Já hrála s jednou ženou, která je zdravotní sestra v domově důchodců a je jí okolo čtyřiceti. Věk není překážkou a nezáleží na tom kolik vám je. RPG může chytnout kohokoli. Abych vám usnadnila hledání, sem nějaké které jsou hezké a hlavně aktivní dám.

Nakonec hlavní pravidlo když si vybíráte hru. Pokud jsou pravidla hraní moc složitá a dlouhá, nehlašte se. Má to být zábava a né aby jste stále museli myslet, jestli dodržujete pravidlo číslo 200.


http://darkworld-rp.blog.cz/ - odkaz
http://theark.blog.cz/ - odkaz
http://town-of-salem.blogspot.cz/ - odkaz
http://www.alohomora.cz/ - odkaz
Pokud vás ani jedna z těchto RPG her nezaujala na tomto webu (odkaz) naleznete odkazy na ty nejnovější RPG hry.
Jestli máte dotazy napište mi do komentářů stejně tak mi tam můžete napsat pokud si chcete zahrát a já když budu mít čas si ráda zahraji.
Vaše Jane

Komentáře

Celkem 5 komentářů

 • Jenny 25.02.2017 v 21:23 AhaaaaXD


 • Jane 27.02.2017 v 15:34 Jenny - Co?:D


 • Luk 27.03.2017 v 22:58 Ahoj, hraješ Heriweay? Třeba, nebo i to town of Salem by jsme si mohli zahrát kdybys chtěla


 • Jane 17.08.2017 v 13:47 Luk: Nehraju, promiň :)


 • Jerson 11.12.2017 v 18:57 Popis toho co je vlastně textové RPG a jak se hraje je dost zmatený, kdybych s tím neměl zkušenosti, nedovedl bych si hru představit.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?